Kuidas lõpetada enese süüdistamine, peale söömist?

Süütunne on väga tavaline kaaslane eriti neile, kellel on mõni häirunud söömiskäitumise vormidest (nt söömissööstud, emotsionaalne söömine, ülesöömine, enese teadlik piiramine jne). Tea, et sa oled enda vastu ebaõiglane, sest söömine on oluline osa meie igapäevast ning vajalik inimese funktsioneerimiseks.

Seega, kuidas sa saaksid lõpetada enda süüdistamise, peale söömist. Vaatame lähemalt.

cake, eat, food-1746435.jpg

Miks sa tunned end pärast söömist süüdi?

Selleks, et lõpetada enda süüdistamine, on vaja selgeks teha miks see üldse tekib? Süütunne on emotsioon, mida sa tunned kui oled teinud midagi valesti. See on kahetsemise valulik tunne ning võib olla kasulik, kui oled näiteks varastanud või petnud, kuid kas söömise pärast südametunnistuspiina tunda on ikka vajalik?

Mis siis juhtub? Kui sa tunned end peale söömist süüdi, siis su mõistus ütleb sulle, et sa ole teinud midagi valesti eks ole? Mõni toitumiskäitumine ongi ebatervislik ja vajab meditsiinilist järelvalvet või teraapiat, kui süütunne ei aita sellele sugugi kaasa. See võib sinu söömishäiret veelgi süvendada.

Kuidas vabaneda toiduga seotud süütundest?

Hea uudis on see, et süütundest ON VÕIMALIK vabaneda ning see ei pea su elu edaspidi enam rikkuma. Siin on minu kolme peamist nõuannet, kuidas seda teha. 

1. Tee kindlaks, kas sind juhivad emotsioonid või loogika

Alusta süütunde teadvustamisest. Toiduga seotud süütunne tuleb tavaliselt emotsioonide virr-varrist, mitte loogilisest mõtlemisest (nt küsi endalt, kas sa peaksid nüüd vangi minema, et seda tegid?)

Selleks, et emotsioonide meelevallast välja saada küsi endalt:

  • Miks ma arvan, et ma tegin midagi valesti?
  • Kust see süütunne alguse sai?
  • Kas ma saan sellest situatsioonist õppida? 
  • Miks ma üldse sellisesse algselt situatsiooni sattusin? Mis minuga juhtus?

Pea meeles, et ükskõik milline ebameeldiv söömisepisood sind tabas, enese süüdistamine ja end “halvaks inimeseks” tembeldamine EI AITA sellest vabaneda. Enda käitumise suhtes vaatenurga muutmine ja abi otsimine ON LAHENDUS. 

2. Ütle endale, et sa ei teinud midagi valesti

Ole enda vastu kaastundlik. Sisenda endale, et sa ei teinud midagi eluohtlikult valesti. Kui sa näiteks sõid ära veel ühe tüki kooki, siis tea, et elu tuleb nautida ja toit on selle üks osa. 

Kui süütunne kaasneb emotsionaalse söömise või söömissööstude järel, siis tuleta endale meelde, et sa tegeled enda söömisprobleemidega ning enda nüpeldamine ei tule su paranemisele kasuks. Keegi ei süüdista sind sellepärast, et sul on probleem – palun ära tee seda ka ise!

3. Keskendu millelegi muule

Lõpeta enda ruineerimine. Tea, et su keha tuleb alati toime, isegi siis kui sa oled end kurguauguni täis söönud. Selle asemel, et ruineerida ja mõelda mida sa kõik sõid, vii oma fookus mujale. Näiteks mine vii oma koer jalutama, veeda aega lähedastega, loe mõnda head raamatut, korista kodu, tee endale lõõgastav vann jne.

Kogu selle postituse eesmärk oli sulle meelde tuletada, et enda süüdistamisega EI SAAVUTA SA MIDAGI! Kui sa oled toiduga ebaterves suhtes (söömissööstud, emotsionaalne söömine, ülesöömise hood), on oluline võtta ühendust toitumisnõustajaga või terapeudiga, kes sind nende probleemidega aitab. Tea, et abi, ei tule ise sinu juurde, vaid selleks tuleb ISE ESIMENE SAMM TEHA.

Ma olen loonud e-kursuse Parem suhe toidu ja oma kehaga, mille läbimine aitab sul saavutada söömisvabaduse ja tunda end oma valikutes ja kehas enesekindlalt ning hästi. See e-kursus on sulle, kui sa tahad saavutada rahu oma kehaga, tunda end õnnelikuna ning nautida elu, ilma pidevate süüdistuste ja piiranguteta. 

Lisaks pakun ka individuaalset nõustamist, kus olen ka ise sulle igati toeks.

Aet on esimene intuitiivse toitumise nõustja Eestis, kes aitab sul enda suhet toiduga paremaks muuta. Sealhulgas vabaneda emotsionaalsest söömisest, ülesöömisest, söömasööstudest ja tunda end uuesti toidu ümber turvaliselt ja vabalt. Aet õpetab oma klientidele kuidas olla teadlik toituja, ilma pideva dieeditamise, kalorite lugemise ja toitude keelamiseta. 

Shopping Cart