Kuidas osaleda dieediga seotud vestlustes, kui sa ise dieedil ei ole?

Dieedikultuuri on tänapäeval peaaegu võimatu vältida. See on igal pool – uudistes, sotsiaalmeedias, tööl, koolis, jõusaalis ja isegi meie sõprade ja perega vesteldes.

Mis on dieediga seotud vestlus?

See on vestlus, mis keskendub dieedile, toitumisega seotud reeglitele ja piirangutele, uutele tervise trendidele, kaalujälgimisele või kehade kommenteerimisele. Lähtudes põhimõttest, et saledamad kehad on paremad, ihaldusväärsemad ja/või väärtuslikumad kui teised.

Kõnelused, mis väljendavad negatiivseid tundeid enda keha suhtes või soovi olla kõhn, kuid ka positiivsed kommentaarid nagu „ sa näed suurepärane välja, kas sa oled kaalust alla võtnud?“ on väga kahjulikud. Kuigi pealtnäha ei ole neis midagi halba, võivad need siiski panna inimesi uskuma, et nad peavad säilitama kõhna keha ja püüdlema alati kõhnuse poole, et saada kiitust, armastust ja aktsepteerimist.

Esialgu naljaga pooleks tehtud solvang või mõtlematu vestlus kehakaalust võib olla meie nooremale põlvkonnale väga ohtlik. Dieedid on otseselt seotud söömishäirete tekkimisega eriti just 14-15. aastaste seas. Uuringud on näidanud, et söömishäired tekkisid eelkõige neil teismelistel, kes olid pidanud dieeti.

Tervisliku eluviis ülistamine ja heaoludieetide vajalikkus on meie ühiskonnas normaliseerunud. See on teemavaldkonda, milles leitakse alati ühiseid huvisid ja teemasid mida rääkida.

Kuidas aga osaleda dieediga seotud vestluses kui sina enam dieedil ei ole?

table, coffee, cup-4566563.jpg

Leia viis olukorrast väljumiseks

Sul on õigus enda toitumissuhte taastamise perioodil vältida dieedikultuuriga seotud vestluseid. Näiteks kui keegi peol, õhtusöögil, tööl või kodus hakkab rääkima oma viimasest dieedist, siis on sul lubatud end sellest vestlusest eemaldada. Näiteks:

 • „Ma lähen käin tualetis. Tulen varsti tagasi.“
 • „Sinuga oli tore rääkida, kuid nägin just kedagi, kes tuli ja ma lähen ütlen talle tere!“
 • „Ma lähen minutiks välja värske õhu kätte.“

Räägi intuitiivsest toitumisest ja hari inimesi

Palju inimesed ei ole teadlikud dieetidega kaasnevatest ohtudest ning kahjust, mida üks dieedikõnelus võib teistele põhjustada. Kui tunned end selles seltskonnas mugavalt, siis võid neile enda kogemusest lähtudes anda paar nõuannet dieetidest loobumiseks. Paljude jaoks võib olla see sinu poolt antud uus teadmine silmi avava tähendusega. Näiteks:

 • “Me ei pea oma toitu välja teenima. Meie kehad ei tööta nii.”
 • „Ma ei liigita toite „heaks“ või „halvaks“, sest kõik toidud annavad mu kehale energiat ja toitaineid, ning ükski toit ei muuda mind koheselt minu tervist.
 • Ma keskendun enda keha kuulamisele ning vähem numbritele. Valin pigem enda enesetundest lähtuvalt mida süüa või mis trenni ma teha soovin.

Vaheta teemat

Sa ei ole ainuke, kellel on kõikidest dieetidega seotud juttudes kõrini. Sinu jaoks on see igav ja sa leiad, et inimestega tuttavaks saamiseks on palju paremaid viise. Näiteks:

 • „Hei, see paneb mind mõtlema sellele filmile/raamatule, mida eelmisel nädalal nägin/lugesin. Kas oled seda näinud/lugenud?
 • Kuidas sul koolit/tööl/ sinu uue hobiga läheb?
 • „Oh, muide ma tahtsin sinuga rääkida enda reisist/reisi plaanidest. Võiksime seda koos arutada.

Ära ütle midagi. Sa ei ole kohustatud selles vestluses osalema. Kui tead, et see jutt varsti muutub ja sul on mugav seda kuulata, siis võid lihtsalt oodata kuniks uus teema üles kerkib Mitte midagi ütlemine võib saata ka sõnumi, et sa ei ole sellest vestlusest huvitatud või ei toeta seda.

Lisaks veel mõned nõuanded, mida meeles pidada

 • See on OK, kui sa ei tea mida öelda ja kui sul pole „täiuslikkus“ vastust.
 • Sa ei ole kohustatud avama põhjust, miks sa ei soovi rääkida dieetidest, treeningust või kehakaalust.
 • Sa ei pea olema kellegi meele järel olema ning tema pärast enda käitumist muutma.
 • Teiste inimeste kommentaarid toidu või teiste kehade osas peegeldavad sageli nende enda mõtteid, hirme enda keha suhtes ning neil on sinuga väga vähe seost.

Pea meeles, et väärid head suhet toidu ja oma kehaga ning sina ei saa teisi muuta. 

Shopping Cart