Täiuslik dieet või täiuslik keha – mida me tegelikult tahame?

Igaüks meist on proovinud vähemalt ühte dieeti või näinud kõrvalt õde, ema või sõbrannat, kes on parasjagu dieedil või jälgib järgmist toitumiskava. Iga kord (uuesti) alustades, arvame et seekord see töötab, seekord ma tõesti pühendun ja ei anna alla. Mida me tegelikult tahame? Soovime leida ideaalset dieeti, mis paneks meie naha särama, annaks energiat, teeks meid õnnelikuks ja alandaks kerge vaevaga kaalunumbrit.

Miks on neid täiuslikku keha ja enesetunnet lubavaid “programme” nii raske jälgida? Miks meil on tihti “hambad ristis” tunne ja loeme päevi, et see lõpeks? Kuidas oleks elu siis, kui me ei peaks koguaeg mõtlema reeglite jälgimisele, kalorite arvutamisele, vaid saaksime (ilma pidevalt toidule mõtlemata) nautida aega lähedastega või teha muid rõõmustavaid asju?

Kes jääb peale – kas SINA või DIEET? 

Kas ma söön liiga palju tervislikke rasvasid? Kas mul makrod on paigast ära? Ma proovin uut challenge’it kolm nädalat ilma suhkruta? Ma vist söön liiga palju puuviljasid? Proovin järgmiseks, et peale 18:00 enam ei söö – see varem töötas.

Jah, kõik need mõtted keerlesid mul pidevalt peas, kui mu kaal ei langenud või ma ei saavutanud seda (võimatut) tulemust, mida ma endale olin lubanud. Ma olin veendunud, et “programmid” peavad töötama – kõigil teistel ju töötavad (uhhh, need before-after pildid). Miks minul mitte?

Ma ei kahelnud kordagi, et see”uus programm või challenge” ei tööta, vaid olin veendunud, et mina olin see, kellel polnud piisavalt tahtejõudu, kes ei saanud hakkama, kes andis alla. 

Dieeditamine, väliste reeglite ja piirangute järgimine viib meid üha kaugemale oma keha kuulamisest. Me oleme harjunud ja me isegi soovime, et keegi “tark” ütleks, et mida, millal ja kui palju süüa. Me oleme pidevalt automaatrežiimil ning meil on koguaeg nii palju teha ja kui me peaksime veel kuulama, et mida mu keha tahab!? Selle tulemusel, haaramegi toidu järele üsna mõtlematult või ette kirjutatud plaani jälgides, ilma et me küsiks – mida see mu kehale annab? mida ma tegelikult täna süüa soovin? kas see mulle ka maitseb? kas seda on mu kehale liiga palju/vähe?

Me kipume ära unustama, et keha on meie igapäevane kaaslane ning temas on palju rohkem tarkust kui ühes kalori kalkulaatoris või toitumisprogrammis. Välised reeglid, mis me endale kehtestame, viivad meid ainult kaugemale oma keha kuulamisest ja usaldamisest. 

Olen õppinud oma keha kuulama

Oma kehaga kontakti saamiseks pöördun ma ta poole kui eraldi seisvasse isikusse. Mõtlen, et ta on minu sees olev “pisike tüdruk”, kes väga ootab, et ma temaga arvestaksin. Näiteks kujuta ette, kui sa ei märkaks oma lapse vajadusi või kui sinu vanemad sinu vajadustega lapsena arvestanud poleks?

Kehaga kontakti saamiseks on kõige lihtsam viis teda iga päev kasvõi korraks märkama hakata. Selleks annan sulle mõned küsimused, millele võid vastata endale sobival viisil – kas mõtetes, häälega või kirjalikult. Ära unusta, et küsid neid küsimusi enda tänaselt kehalt, soovimata oma keha muuta või kaalunumbrit alanda. See võib tunduda esmapilgul keeruline, sest me oleme oleme harjunud “teadma” (välisest infomürast tingituna), mis on meie jaoks “õige” ja “vale”, kuid mis juhtuks kui teed sel korral teisiti ja kuulad oma sisemist häält?

Proovi ka ise! Pöördu oma keha poole ja küsi:

  • Kuidas ma saan sind täna austada ja armastada?

  • Ma olen tänulik, et just sina iga päev minuga aega veedad (nimeta 1-3 põhjust):

  • Kuidas ma saan sulle täna näidata, et ma sind usaldan?

  • Kallis keha, need on sinu 5 parimat omadust…

Kui sa soovid enda kehaga paremat kontakti saada ning soovid tuge sellel teekonnal, siis võta minuga ühendust: aet@intuitiivnetoitumine.ee

Shopping Cart